Madeleine Pyk – en samling F769

Hyacinthe Rigaud

(Frankrike, 1659-1743)
Hyacinthe Rigaud
(Frankrike, 1659-1743)

HYACINTHE RIGAUD, hans krets, olja på duk.

Porträtt av man i harnesk, midjebild. Sagt att vara Marechal Villars (1653‑1734). Duk 80 x 65 cm.

Uppfodrad duk, retuscher, krackelerad, skrapmärken.

Proveniens

Inköpt på Björks Konsthandel, Stockholm 1937.

Utropspris
25 000 SEK