Bordslampor, ett par, modell "B-075", Bergboms, Malmö, 1960-70-tal.
Stomme i mässing, ställbar skärm, märkt Bergboms B-075, höjd ca 52 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Ett exemplar med något anlupen mässingspatinering. Ytliga repor. Ett exemplar saknar snodd till strömbrytaren.