Matservis, 45 delar, porslin, "Kungliga Svenska Segelsällskapet", tillverkad för Nordiska Kompaniet, Rörstrand.

Blå kant och tryckt dekor av KSSS:s krönta emblem.
12 förrättstallrikar, diameter 19 cm.
8 assietter, diameter 16,5 cm.
12 mattallrikar, diameter 22 cm.
1 ovalt fat, längd 21,5 cm.
1 ovalt fat, längd 24 cm.
1 ovalt fat, längd 35 cm.
10 kaffekoppar med fat, kopparnas höjd 6,5, fatens diameter 13 cm (Gustavsberg för NK).

Två assietter med nagg. Några kaffekoppar med nagg. Visst slitage, främst på kantdekor. Fläckar.

Proveniens

Inköpt på NK under 1950-talet.

Utropspris
5 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13