Såsskål och såssnipa, kompaniporslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Dekor i underglasyrblått.
Såssnipa med konturerad kant, dekorerad med flodlandskap. Längd 20 cm.
Såsskål med två handtag, dekor med motiv av prunus och pion. Längd 21 cm.
Slitage. Nagg. Såsskålen med lagning vid handtag.
Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.