Smörask med lock, Sverige, 1800-talets början, Empire.

Kolmårdsmarmor från Kolmårdens marmorverk. I form av ett laggat kärl. Höjd 8,5, diameter 13 cm.

Slitage. Frätskador/naggar.

Utropspris
3 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13