Demi parure, örhängen, ett par och brosch, med så kallade ståldiamanter, empire, 1800-talets första hälft

Slipat stål. Örhängen längd ca 60 mm, krok, brosch mått ca 50 x 70 mm, totalvikt 22 g.

Åldersrelaterat slitage.

"Gjutjärn, stål och glas, om smycken och pretiosa", "Karl Johan, Kunglig miljö 1810-1850", Kungliga Husgerådskammaren 1978, s 51-52.

Stålsmycken blev trendiga och populära under 1800-talet, särskilt bland medelklassen. I England och Frankrike tillverkades hela garnityr med diadem, kammar, örhängen och broscher. De tillverkades av små, slipade ståldelar som gav ett gnistrande intryck – ett elegant och prisvärt alternativ till ädelmetaller. Idag är stålsmycken uppskattade samlarföremål med både historiskt och estetiskt värde. Ett känt exempel är det magnifika kungliga ståldiademet.

Utropspris
7 000 SEK
Fredrik Karlsson
Fredrik Karlsson
Specialist Smycken
+46 (0)767 81 06 06

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13