Saara Hopea

(Finland, 1925-1984)
Saara Hopea
(Finland, 1925-1984)

Saara Hopea, collier, silver, hänge med oval cabochonslipad spektrolit, Ossian Hopea, Borgå 1974.

Silver .830. Stämplad Käsityö (Handarbete) Hängets mått 82 x 58 mm.
Collier längd ca 48 cm.
Total vikt 89,5 g.

Åldersrelaterat slitage.

Saara Hopea utställning "Valintana kauneus" Finlands Glasmuseum, Riihimäki 3.2.–19.5.2024

Formgivare

Utropspris
1 500 EUR

Fredrik Karlsson
Fredrik Karlsson
Specialist Smycken
+46 (0)767 81 06 06

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13