Meissen

(Tyskland, 1710-)
Meissen
(Tyskland, 1710-)

Urnor, ett par, porslin, Tyskland, omkring år 1900.

Balusterformade med hänklar i form av slingrande ormar. Delvis godronnerade med polerad och matterad förgylld dekor samt målat motiv av polykroma blommor. Höjd 28 cm.

Smärre slitage.

Formgivare

Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.

Utropspris
3 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13