Gustaf Möllenborg, kaffekanna, silver, Stockholm 1874.

Päronformad på fot, svängt handtag och fällock, graverad dekor av blommor och blad samt initialer. Invändigt förgylld. Undertill graverad gåvotext: "En gärd af aktning och vänskap från Artillerie Officerarne vid 1847 års Normal Kruttillverkning". Höjd 25,5 cm. Vikt ca 952 g.

Åldersrelaterat slitage. Mindre strödda skrapmärken. Står obetydligt ojämnt, vickar något.

Utropspris
10 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13