Brudkrona, delvis förgyllt silver, Guldvaruaktiebolaget G. Dahlgren & Co AB, Malmö 1944.

Rund form med spetsar och avslutande kulor samt dekor av vasakärvar i relief. Genombruten nedtill. Diameter 8,5, höjd 9 cm. Vikt 40 gram.

Smärre slitage. Bucklor.

Utropspris
3 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13