Johan Petter Grönvall, såsskål med fat, silver, Stockholm 1828. Empire.
Invändigt förgylld. Delvis godronnerad, med löstagbart fat. Båda delarna stämplade. Stämplade monogram "LH" under krona samt "WH". Diameter 15,5-18, höjd 9,5 cm. Vikt 501 gram.
Smärre slitage. Bucklor.
Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.