Astrid Aagesen

(Danmark, 1883-1965)
Astrid Aagesen
(Danmark, 1883-1965)

Astrid Aagesen, kandelaber, tenn, Helsingborg 1920/30-tal.

Hög modell med genombruten dekor. För sju ljus. Kolonnformat skaft på rund fot. Graverad "1878 22/3 1928". Höjd 58 cm.

Smärre slitage, märken. Sned form.

Formgivare

Astrid Marie-Frederike Aagesen var en dansk-svensk konsthantverkare. Aagesen studerade vid Kunstindustriskolen for Kvinder och Teknisk Skole i Köpenhamn. Hon hade sin verkstad i Helsingborg mellan 1920 och 1937, och arbetade där med föremål i tenn och silver, ibland även i koppar. Bland hennes medarbetare märks konstnärerna Hugo Gehlin, Ivar Johnson och Gösta Adrian-Nilsson. Flera av hennes verk ställdes ut på Jubileumsutställningen i Göteborg 1923 samt Stockholmsutställningen 1930.

Utropspris
4 000 SEK

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13