Salsskåp, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Tudelat skåp fanerat med valnöt. Beslag och draghandtag av förgylld mässing. Ovandel med brutet krön och pardörrar med bakomliggande hyllplan samt skedhylla och tre lådor. Nederdel med tre lådvarv. Snäpplås. Kontursågad nedre sarg och lätt svängda ben. Bredd 147, djup 57, höjd 228 cm.

Åldersrelaterat slitage. Fanerskador. Torrsprickor. Lagningar. Renoverat och kompletterat. Delvis maskstunget. Nyckel finns.

Utropspris
20 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13