Fat, porslin, kakiemon, Arita, sen Edo/tidig Meiji, 1800-tal.

Konturerat bräm med dekor i emaljfärger föreställande fenixfågel omgiven av prunus, granatäpplen och krysantemum, Diameter 29 cm.

Äldre lagning med metallklamrar.

Proveniens

Utropspris
2 500 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13