Spegellampetter / ramar, ett par, för två ljus, Sverige, sent 1700-tal och senare, Gustavianska.

Förgyllda och bronserade. Oval form. Krön med axknippe och bandrosett. Ram med dekor av pärlstav. Ljusarmar av mässing. Höjd 69, bredd 41 cm.

Omarbetade från gustavianska ramar under 1900-talets första hälft. Renoverade och kompletterade. Slitage.

Utropspris
15 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13