Nordisk Silverkonst, kaffeservis, 3 delar, silver, Hälsingborg 1948-1954

Bestående av kaffekanna med lock, sockerskål med lock samt gräddkanna. Bukig slät form på indragen fot. Lockknoppar och hänklar med stiliserade blommor, kaffekannans hänkel i valnöt.
Kaffekanna samt sockerskål stämplade sterling. Sockerskålens lock utan stämplar. Höjd 6,5-21 cm. Vikt tillsammans 790 gram.

Smärre slitage, obetydliga bucklor.

Utropspris
6 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13