Bo Klevert

(Sverige, 1942-2018)
Bo Klevert
(Sverige, 1942-2018)

Hängande ljusstake, sterlingsilver, Stockholm 1994

Ring i silver med en konformad ljushållare med manschett, med plats för ett ljus. Total höjd 50 cm. Ljushållaren med silverstämplar, stämpelsignatur Bo Klevert. Ringen utan stämplar. Total vikt 158 gram.

Smärre slitage.

Proveniens

Inköpt 1994 på Nutida svenskt silver, Arsenalsgatan 3 i Stockholm.

Utropspris
3 000 SEK

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13