Matbord, omkring år 1900

Matbord, omkring år 1900

Valnöt samt valnötsfaner. Rund delbar skiva, runda svarvade ben med avslutande hjul. Diameter 135, höjd 75 cm.
Åtta iläggsskivor vardera 55 cm. Bordets totala längd 575 cm, enligt uppgift med plats för upp till 22 personer.

Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken. Smärre torrsprickor.

Utropspris
8 000 SEK