Thomas Wallis I, pokal, silver, London, England 1773 och Thomas Northcote, sked, silver, London, England 1789.

Vasformad bägare på rund fot och med bladornerade hänklar. Kroppen med mittribba och driven samt ciselerad dekor av blommor, blad och kartuscher. Sked med delvis förgyllt skedblad och dekor av frukter samt blad. Längd 22 cm.
Total vikt: 510 gram.

Smärre slitage. Bucklor.

Klubbat pris
5 400
512
586
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
5 jan 14:46
5 400 SEK
5 jan 14:46
5 201 SEK
5 jan 14:45
5 200 SEK
5 jan 14:42
5 000 SEK
5 jan 14:42
5 000 SEK
29 dec 2025 19:15
4 800 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38