Edward, Edward junior, John & William Barnard, teservis, 3 st, sterlingsilver, London 1837.

Bestående av tekanna, och invändigt förgylld mjölkkanna och sockerskål. Tekannans längd 29 cm, höjd 16 cm. Tekannas höjd 17 cm inkl. hänkeln, sockerskålens bredd 22 cm. Totalvikt 1648 g

Obetydligt åldersrelaterat slitage.

Utropspris
1 700 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13