Adolf Gustaf Granbom, bonbonnière, silver, Borgå, Finland 1851-1858.

Invändigt förgylld. Godronnerad dekor. Uppåtsvängda hänklar och rund fot med graverad dekor. Bredd 17 cm, höjd 11,5 cm. Vikt ca 188 g.

Något åldersrelaterat slitage. Smärre skador vid hänklarnas nedre fästen.

Utropspris
250 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13