Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, taklampa, beställningsarbete, Taito, 1930-tal.

Beställningsarbete. Sex ljuspunkter. Nicklad mässing. Diameter 40 cm. Totalhöjd 110 cm.

Glödlamporna är inte original. Anlupen. Märken. Fläckar. Ej funktionstestad. Rost.

Proveniens

UPM, United Paper Mills Ltd, Myllykoski Pappersbruk.

Formgivare

800
8 352
905
Utropspris
2 500 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (3 bud)
18 jan 4:25
800 EUR
16 jan 12:28
400 EUR
10 jan 10:19
100 EUR

Siri Niemistö
Siri Niemistö
+358 50 911 0923

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13