Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, golvlampa / ateljélampa, beställningsarbete, Taito 1933.

Målad järn. Insidan av skärmen är målad i en ljus färg. Justerbar höjd, cirka 210 cm – 255 cm. Basens diameter 45 cm. Metallskärmens diameter 35 cm.

Ställvis omfattande slitage. Rost. Färgbortfall. Smärre enstaka bucklor. Färgstänk. Senare elektrifiering. Ej funktionstestad.

Proveniens

Från Viktor Janssons ateljé, Lallukka. Tove Jansson bodde i konstnärshemmet Lallukka tillsammans med sina föräldrar, skulptören Viktor Jansson och konstnären Signe Hammarsten-Jansson. Hon bodde där med sina föräldrar som ung student och konstnär fram till 1942, då hon flyttade till sin egen ateljé och bostad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Aktuellt bud
1 400
E
U
R
14 658
S
E
K
1 590
USD
Utropspris
5 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (13 bud)
6
18 jan 20:26
1 400 EUR
5
18 jan 20:25
1 300 EUR
3
18 jan 20:18
920 EUR
5
18 jan 20:18
900 EUR
3
18 jan 20:15
660 EUR
5
18 jan 20:14
640 EUR
3
18 jan 20:12
620 EUR
4
18 jan 20:02
600 EUR
3
18 jan 19:55
520 EUR
4
18 jan 19:19
500 EUR
3
18 jan 18:34
450 EUR
2
18 jan 18:19
400 EUR
1
10 jan 21:14
300 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Siri Niemistö
Helsingfors
Siri Niemistö
Värderare
+358 50 911 0923

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice