Paavo Tynell, golvlampa / ateljélampa, beställningsarbete, Taito 1933.
Målad järn. Insidan av skärmen är målad i en ljus färg. Justerbar höjd, cirka 210 cm – 255 cm. Basens diameter 45 cm. Metallskärmens diameter 35 cm.
Ställvis omfattande slitage. Rost. Färgbortfall. Smärre enstaka bucklor. Färgstänk. Senare elektrifiering. Ej funktionstestad.
Från Viktor Janssons ateljé, Lallukka. Tove Jansson bodde i konstnärshemmet Lallukka tillsammans med sina föräldrar, skulptören Viktor Jansson och konstnären Signe Hammarsten-Jansson. Hon bodde där med sina föräldrar som ung student och konstnär fram till 1942, då hon flyttade till sin egen ateljé och bostad.