Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Taklampa modell 1381, Taito, 1930-tal.

Polerad mässing, fem svängda armar med glaskupor, tvinnad textilklädsel på skaftet. Bär tillverkarens stämpel. Diameter 55 cm. Total höjd 70 cm.

Åldersrelaterat slitage. Polerad Tillverkningsrelaterade märken på kuporna. Ej funktionstestad. Elektrifieringen är förnyad

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
806
E
U
R
8 415
S
E
K
912
USD
Utropspris
500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (33 bud)
10
18 jan 20:45
806 EUR
9
18 jan 20:42
786 EUR
7
A
18 jan 20:42
769 EUR
7
18 jan 20:39
766 EUR
9
18 jan 20:39
746 EUR
7
A
18 jan 20:39
726 EUR
9
18 jan 20:39
720 EUR
7
A
18 jan 20:39
700 EUR
9
18 jan 20:39
680 EUR
7
A
18 jan 20:38
660 EUR
9
18 jan 20:38
640 EUR
7
A
18 jan 20:38
620 EUR
9
18 jan 20:38
600 EUR
7
18 jan 20:25
580 EUR
8
18 jan 19:47
560 EUR
7
18 jan 19:10
540 EUR
3
17 jan 8:51
520 EUR
4
A
17 jan 8:51
500 EUR
3
17 jan 8:51
500 EUR
4
A
16 jan 7:27
480 EUR
6
16 jan 7:27
460 EUR
4
A
15 jan 15:14
440 EUR
5
15 jan 15:14
420 EUR
4
A
15 jan 15:12
400 EUR
5
15 jan 15:12
380 EUR
4
A
15 jan 15:11
360 EUR
5
15 jan 15:11
340 EUR
4
A
15 jan 6:49
320 EUR
3
15 jan 6:49
300 EUR
4
15 jan 0:43
180 EUR
3
14 jan 20:26
150 EUR
2
14 jan 10:07
120 EUR
1
11 jan 21:58
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice