Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Taklampa modell 1253/4, Taito, 1930-tal.

Stomme i mässing. Fyra glaskupor i överfångsglas. Rök- och bärmstensfärgade prismor. Höjd 96 cm. Diameter 60 cm.

Åldersrelaterat slitage. Polerad. Tillverkningsrelaterade märken på kuporna. Ej funktionstestad. Elektrifieringen är förnyad

Formgivare

Klubbat pris
970
10 127
1 097
Utropspris
400 EUR
Budhistorik (20 bud)
18 jan 20:02
970 EUR
18 jan 20:02
950 EUR
18 jan 20:01
940 EUR
18 jan 20:01
920 EUR
18 jan 19:59
900 EUR
18 jan 19:59
880 EUR
18 jan 19:59
860 EUR
18 jan 19:58
840 EUR
18 jan 19:58
820 EUR
18 jan 19:49
600 EUR
18 jan 19:49
580 EUR
18 jan 19:49
560 EUR
18 jan 19:49
540 EUR
18 jan 19:48
500 EUR
18 jan 19:45
480 EUR
18 jan 19:42
200 EUR
18 jan 19:41
190 EUR
18 jan 19:07
180 EUR
18 jan 8:56
90 EUR
14 jan 21:01
80 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13