Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Taklampa, modell 1420/5, Taito, 1930-tal.

Polerad mässing, fem svängda armar med glaskupor, tvinnad textilklädsel på skaftet. Bär tillverkarens stämpel. Diameter 60 cm. Total höjd 85 cm.

Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Polerad Tillverkningsrelaterade märken på kuporna. Ej funktionstestad. Elektrifieringen är förnyad

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 600
E
U
R
16 704
S
E
K
1 810
USD
Utropspris
400 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (60 bud)
9
18 jan 20:00
1 600 EUR
7
18 jan 20:00
1 550 EUR
9
18 jan 19:59
1 500 EUR
11
18 jan 19:57
1 450 EUR
9
18 jan 19:57
1 400 EUR
11
18 jan 19:54
1 350 EUR
9
18 jan 19:53
1 300 EUR
11
18 jan 19:53
1 250 EUR
9
A
18 jan 19:53
1 200 EUR
9
18 jan 19:52
1 150 EUR
11
A
18 jan 19:52
1 100 EUR
9
18 jan 19:52
1 100 EUR
11
A
18 jan 19:51
1 050 EUR
9
18 jan 19:51
1 000 EUR
11
18 jan 19:51
980 EUR
10
18 jan 19:51
960 EUR
7
18 jan 19:51
940 EUR
10
18 jan 19:50
920 EUR
9
A
18 jan 19:50
900 EUR
10
18 jan 19:50
900 EUR
9
A
18 jan 19:50
880 EUR
10
18 jan 19:50
860 EUR
9
18 jan 19:49
840 EUR
7
18 jan 19:43
820 EUR
9
A
18 jan 19:43
800 EUR
7
18 jan 19:43
800 EUR
9
18 jan 19:41
780 EUR
8
A
18 jan 19:40
760 EUR
9
18 jan 19:40
750 EUR
8
18 jan 19:37
680 EUR
7
18 jan 19:31
660 EUR
8
A
18 jan 19:27
640 EUR
7
18 jan 19:27
620 EUR
8
A
18 jan 19:23
600 EUR
7
18 jan 19:23
580 EUR
8
A
18 jan 19:22
560 EUR
7
18 jan 19:22
540 EUR
8
A
18 jan 19:22
520 EUR
7
18 jan 19:22
500 EUR
8
A
18 jan 19:20
480 EUR
7
18 jan 19:20
460 EUR
8
18 jan 19:06
440 EUR
4
18 jan 18:00
420 EUR
7
18 jan 17:15
400 EUR
4
18 jan 16:25
380 EUR
7
18 jan 15:49
360 EUR
4
18 jan 15:03
340 EUR
6
A
18 jan 15:03
320 EUR
4
18 jan 15:03
320 EUR
6
A
18 jan 15:02
300 EUR
4
18 jan 15:02
280 EUR
6
18 jan 14:40
260 EUR
4
18 jan 13:21
240 EUR
5
18 jan 13:09
220 EUR
4
A
11 jan 21:59
200 EUR
5
11 jan 21:59
200 EUR
4
11 jan 18:10
180 EUR
3
11 jan 3:43
140 EUR
2
9 jan 20:48
120 EUR
1
9 jan 19:10
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Siri Niemistö
Helsingfors
Siri Niemistö
Värderare
+358 50 911 0923

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice