Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Taklampa modell 1260/5 Taito, 1930-tal.

Stomme i mässing. Fem glaskupor i överfångsglas med stjärndekorationer. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 80 cm. Diameter 65 cm.

Åldersrelaterat slitage. Polerad. Tillverkningsrelaterade märken på kuporna. Ej funktionstestad. Elektrifieringen är förnyad

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
5 200
E
U
R
54 288
S
E
K
5 882
USD
Utropspris
500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (56 bud)
2
18 jan 20:42
5 200 EUR
6
18 jan 20:42
5 000 EUR
2
A
18 jan 20:42
4 800 EUR
2
18 jan 20:40
4 200 EUR
6
A
18 jan 20:40
4 000 EUR
2
18 jan 20:40
4 000 EUR
6
18 jan 20:40
3 900 EUR
2
A
18 jan 20:40
3 800 EUR
2
A
18 jan 20:39
3 600 EUR
6
18 jan 20:39
3 500 EUR
2
18 jan 20:37
3 100 EUR
6
A
18 jan 19:25
3 000 EUR
2
18 jan 19:25
3 000 EUR
6
18 jan 19:24
2 900 EUR
2
A
18 jan 19:24
2 800 EUR
2
18 jan 19:23
2 600 EUR
6
A
18 jan 19:23
2 500 EUR
6
18 jan 19:20
2 100 EUR
2
A
18 jan 19:20
2 000 EUR
2
18 jan 19:14
1 960 EUR
5
18 jan 19:10
1 910 EUR
2
A
18 jan 19:10
1 880 EUR
2
A
18 jan 19:09
1 710 EUR
5
18 jan 19:09
1 660 EUR
2
18 jan 19:04
1 450 EUR
5
A
18 jan 19:04
1 400 EUR
5
18 jan 19:02
1 330 EUR
2
A
18 jan 19:02
1 280 EUR
2
18 jan 19:02
1 210 EUR
5
A
18 jan 19:02
1 160 EUR
5
18 jan 18:58
900 EUR
2
A
18 jan 18:58
880 EUR
2
A
17 jan 21:02
840 EUR
4
17 jan 21:02
820 EUR
2
A
17 jan 21:02
800 EUR
4
17 jan 21:02
780 EUR
2
17 jan 20:38
760 EUR
3
14 jan 10:47
740 EUR
2
A
14 jan 10:47
700 EUR
3
14 jan 10:47
680 EUR
2
A
14 jan 10:47
660 EUR
3
14 jan 10:47
640 EUR
2
A
14 jan 10:43
600 EUR
3
14 jan 10:43
580 EUR
2
A
12 jan 19:20
560 EUR
3
12 jan 19:20
540 EUR
2
12 jan 19:14
520 EUR
3
A
12 jan 19:13
500 EUR
2
12 jan 19:13
480 EUR
3
12 jan 19:06
300 EUR
2
A
12 jan 19:06
280 EUR
2
A
12 jan 19:05
260 EUR
3
12 jan 19:05
240 EUR
2
10 jan 9:24
220 EUR
1
A
10 jan 9:24
200 EUR
1
10 jan 8:05
180 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice