Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Taklampa, modell 1255/4, Taito, 1930-tal.

Stomme i mässing och trä. Fyra glaskupor i färgat glas. Bär tillverkarens stämpel. Diameter circa 60 cm, höjd 85 cm.

Åldersrelaterat slitage. Polerad. Tillverkningsrelaterade märken på kuporna. Nagg. Anlupen. Skador i takkupa. Ej funktionstestad. Elektrifieringen är förnyad

Formgivare

Klubbat pris
525
5 481
594
Utropspris
400 EUR
Budhistorik (16 bud)
18 jan 19:48
525 EUR
18 jan 19:48
505 EUR
18 jan 19:47
480 EUR
18 jan 19:47
460 EUR
18 jan 19:45
430 EUR
18 jan 19:45
410 EUR
18 jan 19:35
340 EUR
18 jan 19:35
320 EUR
18 jan 19:32
300 EUR
18 jan 19:32
280 EUR
18 jan 19:03
200 EUR
18 jan 19:03
190 EUR
18 jan 19:02
180 EUR
18 jan 19:02
170 EUR
18 jan 18:55
160 EUR
12 jan 22:23
150 EUR

Siri Niemistö
Siri Niemistö
+358 50 911 0923

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13