Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Taklampa, modell 1444/5, Taito 1930-tal.

Stomme i mässing. Fem glaskupor. Tillverkarens stämpel. Höjd 85 cm. Diameter 65 cm.

Åldersrelaterat slitage. Polerad. Tillverkningsrelaterade märken på kuporna. Ej funktionstestad. Elektrifieringen är förnyad

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 300
E
U
R
24 012
S
E
K
2 602
USD
Utropspris
500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (46 bud)
8
18 jan 20:22
2 300 EUR
5
A
18 jan 20:22
2 260 EUR
5
A
18 jan 20:20
2 200 EUR
8
18 jan 20:20
2 100 EUR
5
18 jan 20:20
2 000 EUR
8
18 jan 20:17
1 950 EUR
5
A
18 jan 20:17
1 900 EUR
8
18 jan 20:17
1 850 EUR
5
18 jan 20:15
1 800 EUR
8
18 jan 20:14
1 750 EUR
5
A
18 jan 20:14
1 700 EUR
8
18 jan 20:14
1 650 EUR
5
A
18 jan 20:11
1 600 EUR
8
18 jan 20:11
1 550 EUR
5
18 jan 20:09
1 500 EUR
8
18 jan 20:08
1 450 EUR
5
A
18 jan 20:08
1 400 EUR
8
18 jan 20:08
1 350 EUR
5
18 jan 20:07
1 300 EUR
6
18 jan 20:05
1 250 EUR
8
18 jan 20:05
1 200 EUR
5
A
18 jan 20:05
1 160 EUR
5
A
18 jan 20:04
940 EUR
8
18 jan 20:04
920 EUR
5
A
18 jan 20:04
840 EUR
8
18 jan 20:04
820 EUR
5
A
18 jan 20:03
710 EUR
9
18 jan 20:03
690 EUR
5
A
18 jan 20:02
665 EUR
9
18 jan 20:02
645 EUR
5
A
18 jan 19:54
600 EUR
8
18 jan 19:54
580 EUR
5
A
18 jan 19:45
540 EUR
7
18 jan 19:45
520 EUR
5
A
18 jan 19:39
475 EUR
6
18 jan 19:39
455 EUR
5
A
18 jan 19:37
385 EUR
6
18 jan 19:37
365 EUR
5
18 jan 18:57
340 EUR
4
A
18 jan 18:57
320 EUR
4
18 jan 14:42
270 EUR
3
A
18 jan 14:42
250 EUR
3
11 jan 9:57
220 EUR
2
A
11 jan 9:57
200 EUR
2
10 jan 22:57
180 EUR
1
10 jan 10:18
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Siri Niemistö
Helsingfors
Siri Niemistö
Värderare
+358 50 911 0923

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice