Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Taklampa modell 1504/5, Taito, 1930-tal.

Stomme i mässing. Fem glaskupor i överfångsglas. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 90 cm. Diameter 60 cm.

Åldersrelaterat slitage. Polerad. Tillverkningsrelaterade märken på kuporna. Ej funktionstestad. Elektrifieringen är förnyad

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
940
E
U
R
9 814
S
E
K
1 063
USD
Utropspris
500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (43 bud)
9
A
18 jan 19:12
940 EUR
10
18 jan 19:12
920 EUR
9
A
18 jan 19:11
900 EUR
10
18 jan 19:11
880 EUR
9
A
18 jan 19:11
860 EUR
10
18 jan 19:11
840 EUR
9
18 jan 19:10
820 EUR
10
A
18 jan 19:10
800 EUR
10
18 jan 19:10
780 EUR
9
A
18 jan 19:10
760 EUR
10
18 jan 19:10
760 EUR
9
A
18 jan 19:10
740 EUR
10
18 jan 19:10
720 EUR
9
18 jan 19:09
700 EUR
10
A
18 jan 19:09
680 EUR
10
18 jan 19:09
640 EUR
9
A
18 jan 19:08
620 EUR
10
18 jan 19:08
600 EUR
9
A
18 jan 19:08
560 EUR
10
18 jan 19:08
540 EUR
9
A
18 jan 19:08
520 EUR
10
18 jan 19:08
500 EUR
9
A
18 jan 19:08
460 EUR
10
18 jan 19:08
440 EUR
9
A
18 jan 19:07
420 EUR
10
18 jan 19:07
400 EUR
9
A
18 jan 19:07
380 EUR
10
18 jan 19:07
360 EUR
9
18 jan 18:54
340 EUR
6
18 jan 13:08
320 EUR
7
A
16 jan 18:58
300 EUR
8
16 jan 18:58
280 EUR
7
A
16 jan 18:57
260 EUR
8
16 jan 18:57
240 EUR
7
15 jan 9:24
220 EUR
6
A
15 jan 9:23
200 EUR
7
15 jan 9:23
200 EUR
6
11 jan 21:57
180 EUR
5
11 jan 21:01
150 EUR
4
11 jan 20:09
130 EUR
3
9 jan 20:48
120 EUR
2
9 jan 20:38
110 EUR
1
9 jan 10:58
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice