Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Taklampa, Taito, 1930-tal.

Polerad mässing, tre svängda armar med glaskupor, tvinnad textilklädsel och fransar på skaftet. Diameter circa 60 cm, höjd 55 cm.

Åldersrelaterat slitage. Polerad Tillverkningsrelaterade märken på kuporna. Ej funktionstestad. Elektrifieringen är förnyad

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutas
8 dagar 1 timme
Aktuellt bud
120
E
U
R
1 256
S
E
K
136
USD
Utropspris
300 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 130 EUR. Läs mer.
Budhistorik (2 bud)
2
10 jan 8:04
120 EUR
1
9 jan 20:50
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Kontakt
Siri Niemistö
Helsingfors
Siri Niemistö
Värderare
+358 50 911 0923

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Placering: Mastokatu 4-6, Helsinki - N600