Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Taklampa modell 559 Taito, 1930-tal.

Färgopal glaskupa med förnicklat skaft. Diameter 17-19 cm. Total höjd 45 cm.

Åldersrelaterat slitage. Nagg. Tillverkningsrelaterade märken på kupan. Ej funktionstestad. Senare elektrifiering.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
750
E
U
R
7 830
S
E
K
848
USD
Utropspris
300 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (42 bud)
3
18 jan 20:50
750 EUR
4
18 jan 20:47
730 EUR
3
18 jan 20:44
710 EUR
4
A
18 jan 20:44
700 EUR
4
18 jan 20:43
690 EUR
3
18 jan 20:42
670 EUR
4
A
18 jan 20:41
650 EUR
3
18 jan 20:41
644 EUR
4
18 jan 20:40
624 EUR
3
18 jan 20:38
604 EUR
4
A
18 jan 20:38
600 EUR
4
18 jan 20:38
584 EUR
3
18 jan 20:35
564 EUR
4
A
18 jan 20:35
550 EUR
4
18 jan 20:35
544 EUR
6
A
18 jan 20:35
524 EUR
6
18 jan 20:34
520 EUR
3
A
18 jan 20:34
500 EUR
4
18 jan 20:34
483 EUR
3
A
18 jan 20:34
463 EUR
4
18 jan 20:34
443 EUR
3
18 jan 20:33
423 EUR
6
A
18 jan 20:32
403 EUR
4
18 jan 20:32
400 EUR
6
A
18 jan 20:32
380 EUR
4
18 jan 20:32
360 EUR
6
18 jan 20:31
340 EUR
3
18 jan 20:30
320 EUR
6
A
18 jan 20:30
315 EUR
6
A
18 jan 20:30
300 EUR
3
18 jan 20:30
280 EUR
6
18 jan 20:29
260 EUR
4
18 jan 20:29
240 EUR
5
A
18 jan 20:28
220 EUR
4
18 jan 20:28
200 EUR
5
18 jan 20:27
190 EUR
4
18 jan 20:25
180 EUR
3
18 jan 19:52
170 EUR
2
18 jan 19:02
150 EUR
3
16 jan 11:04
120 EUR
2
10 jan 10:19
100 EUR
1
9 jan 20:42
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice