Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Vägglampa, modell K8-11, Idman 1900-talets mitt.

Mässing, perforerad skärm. Vit invändigt. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 24 cm. Bredd 17 cm.

Åldersrelaterat slitage. Anlöpningar. Buckla på väggfästet. Metallfästet saknas. Ej funktionstestad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 970
E
U
R
31 096
S
E
K
3 373
USD
Utropspris
3 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (16 bud)
7
A
18 jan 19:21
2 970 EUR
5
18 jan 19:21
2 870 EUR
7
A
18 jan 19:21
2 760 EUR
5
18 jan 19:21
2 660 EUR
7
18 jan 19:20
2 560 EUR
6
A
18 jan 19:20
2 460 EUR
6
A
18 jan 19:20
2 455 EUR
5
18 jan 19:20
2 355 EUR
6
18 jan 18:51
2 200 EUR
5
18 jan 18:43
2 100 EUR
6
18 jan 15:52
2 000 EUR
5
15 jan 15:05
1 800 EUR
4
13 jan 10:31
1 500 EUR
3
11 jan 16:43
1 400 EUR
2
10 jan 17:08
1 300 EUR
1
10 jan 16:32
1 000 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice