Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Golvlampa, modell 9602 för Taito 1900-talets mitt.

För två ljuspunkter. Skaft med tvinnad rotting, fotplattan i polerad mässing. Bär tillverkarens stämpel. Total höjd ca 155 cm. Skärmens diameter ca 62 cm.

Åldersrelaterat slitage. Skaftets rotting är delvis reparerad. Fläckar på fotplattan. Metalldelarna på skaftet har färgbortfall. bemålade. Ej funktionstestad. Senare skärm.

Formgivare

Klubbat pris
6 300
65 772
7 126
Utropspris
4 000 EUR
Budhistorik (15 bud)
18 jan 19:55
6 300 EUR
18 jan 19:30
6 100 EUR
18 jan 19:30
6 000 EUR
18 jan 15:09
5 700 EUR
18 jan 15:09
5 500 EUR
15 jan 15:07
5 200 EUR
15 jan 9:59
5 000 EUR
15 jan 9:59
4 900 EUR
13 jan 12:35
4 700 EUR
13 jan 12:35
4 500 EUR
13 jan 12:35
4 200 EUR
13 jan 12:35
4 000 EUR
10 jan 17:13
3 300 EUR
10 jan 17:13
3 200 EUR
9 jan 22:12
3 000 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13