Golvlampa, modell 9602 för Taito 1900-talets mitt.
För två ljuspunkter. Skaft med tvinnad rotting, fotplattan i polerad mässing. Bär tillverkarens stämpel. Total höjd ca 155 cm. Skärmens diameter ca 62 cm.
Åldersrelaterat slitage. Skaftets rotting är delvis reparerad. Fläckar på fotplattan. Metalldelarna på skaftet har färgbortfall. bemålade. Ej funktionstestad. Senare skärm.