Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Bordslampa, modell 9227, Idman 1900-talets mitt.

Mässing och vitmålad metall, justerbar skärm. Bär tillverkarens stämpel. Höjd ca 43 cm.

Åldersrelaterat slitage och skador. Skev / sned. Rostangrepp. Ej funktionstestad. Bucklor.

Formgivare

Klubbat pris
570
5 951
645
Utropspris
400 EUR
Budhistorik (16 bud)
18 jan 19:57
570 EUR
18 jan 19:57
550 EUR
18 jan 19:57
550 EUR
12 jan 21:47
510 EUR
12 jan 21:47
490 EUR
10 jan 12:49
470 EUR
10 jan 12:49
450 EUR
10 jan 12:41
440 EUR
10 jan 12:41
420 EUR
10 jan 12:41
400 EUR
10 jan 9:24
370 EUR
10 jan 9:24
350 EUR
10 jan 9:18
340 EUR
10 jan 9:18
320 EUR
10 jan 9:15
300 EUR
9 jan 10:23
250 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13