Taklampa/ lampskärm till modell 1929, Taito 1930-tal.
För fyra glödlampor. Skärm i förgylld mässing med underliggande bländskydd. Skärmens diameter 50 cm och höjd cirka 22 cm. Modellen har tillverkats med antingen upphängningsstång eller tre upphängningskedjor.
Åldersrelaterat slitage. Anlöpningar. Ärg. Rost. Fastsättningarna på lamellerna är reparerade. En lamell är delvis lös från sitt fäste. Upphängningstång eller kedjorna saknas. Plast bländskyddet är inte original. Ej funktionstestad.