Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Bordslampa, modell 5061, Idman 1900-talets mitt.

Mässing, perforerad skärm. För två ljuspunkter. Höjd 39 cm. Diameter 35 cm.

Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Intryckningsskada på skaftet och mindre synliga intryckningsskador på skärmen. Aningen sned. Färgbortfall. Ej funktionstestad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutas
11 timmar 8 minuter
Aktuellt bud
4 200
E
U
R
43 974
S
E
K
4 769
USD
Utropspris
4 000 EUR
Acceptpriset är uppnått
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 4 400 EUR. Läs mer.
Budhistorik (8 bud)
1
12 jan 12:27
4 200 EUR
2
A
12 jan 12:27
4 000 EUR
2
A
12 jan 12:27
3 911 EUR
1
12 jan 12:27
3 811 EUR
2
A
12 jan 12:27
3 600 EUR
1
12 jan 12:27
3 500 EUR
2
9 jan 22:13
3 000 EUR
1
9 jan 10:35
2 000 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Placering: Mastokatu 4-6, Helsinki - V200