Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Taklampa, modell 1362/5 för Taito 1930-tal.

Stomme i mässing och trä, fem glaskupor i överfångsglas. Höjd 90 cm. Diameter 50 cm.

Åldersrelaterat slitage. Polerad. Tillverkningsrelaterade märken på kuporna. Ej funktionstestad. Elektrifieringen är förnyad

Formgivare

Klubbat pris
660
6 890
747
Utropspris
500 EUR
Budhistorik (15 bud)
18 jan 19:29
660 EUR
18 jan 19:29
640 EUR
18 jan 19:28
620 EUR
18 jan 19:28
600 EUR
18 jan 19:28
570 EUR
18 jan 19:26
550 EUR
18 jan 19:02
500 EUR
18 jan 19:01
480 EUR
18 jan 19:01
420 EUR
18 jan 19:01
400 EUR
18 jan 19:00
300 EUR
18 jan 19:00
280 EUR
18 jan 18:53
190 EUR
18 jan 18:20
180 EUR
9 jan 20:45
100 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13