Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Taklampa modell 1253/3 Taito, 1930-tal.

Stomme i mässing. Tre glaskupor i överfångsglas. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 80 cm. Diameter 60 cm.

Åldersrelaterat slitage. Polerad. Tillverkningsrelaterade märken på kuporna. Ej funktionstestad. Elektrifieringen är förnyad

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 101
E
U
R
11 494
S
E
K
1 245
USD
Utropspris
300 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (52 bud)
12
18 jan 19:31
1 101 EUR
5
A
18 jan 19:31
1 060 EUR
5
18 jan 19:28
1 000 EUR
8
18 jan 19:28
980 EUR
5
A
18 jan 19:28
960 EUR
8
18 jan 19:28
960 EUR
5
A
18 jan 19:28
940 EUR
8
18 jan 19:28
920 EUR
5
A
18 jan 19:27
900 EUR
8
18 jan 19:27
880 EUR
5
18 jan 19:27
860 EUR
8
18 jan 19:26
840 EUR
5
A
18 jan 19:26
820 EUR
8
18 jan 19:26
810 EUR
5
A
18 jan 19:26
790 EUR
8
18 jan 19:26
770 EUR
5
A
18 jan 19:25
750 EUR
8
18 jan 19:25
730 EUR
5
A
18 jan 19:25
710 EUR
8
18 jan 19:25
690 EUR
5
18 jan 19:25
670 EUR
8
18 jan 19:25
650 EUR
12
A
18 jan 19:25
630 EUR
8
18 jan 19:25
623 EUR
12
18 jan 19:25
603 EUR
11
A
18 jan 19:25
583 EUR
11
18 jan 19:24
580 EUR
10
18 jan 19:24
560 EUR
8
18 jan 19:24
540 EUR
7
18 jan 19:23
520 EUR
9
18 jan 19:23
500 EUR
8
18 jan 19:23
480 EUR
5
A
18 jan 19:23
460 EUR
8
18 jan 19:23
460 EUR
5
A
18 jan 19:22
440 EUR
7
18 jan 19:22
420 EUR
5
A
18 jan 19:22
400 EUR
7
18 jan 19:22
380 EUR
5
18 jan 19:18
360 EUR
7
18 jan 19:17
350 EUR
5
A
18 jan 19:17
330 EUR
7
18 jan 19:17
310 EUR
5
A
18 jan 19:02
290 EUR
6
18 jan 19:02
270 EUR
5
18 jan 19:01
247 EUR
3
18 jan 18:23
227 EUR
4
A
18 jan 18:23
207 EUR
3
18 jan 18:23
200 EUR
4
18 jan 17:18
190 EUR
3
17 jan 23:39
180 EUR
2
16 jan 16:57
150 EUR
1
9 jan 20:45
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice