Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Åkdyna, "Rött Lejon", flamskväv, 98 x 49 cm, sydvästra Skåne, 1800-talets första del.

Skytts eller Bara härad. Mörkbrun botten med polykromt mönster av lejon i kransar och stora stiliserade blommor.

Smärre slitage.

Jämför Willborg, Peter "Flatweaves from Fjord and Forest; Scandinavian Tapestries of the 18th and 19th Centuries", London 1984, plansch 17.

Auktionen avslutas
8 dagar 23 timmar
3 000
291
333
Utropspris
8 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 3 200 SEK. Läs mer.
Budhistorik (1 bud)
29 jan 17:51
3 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V24