Skänk, allmoge, Jämtland, sent 1700- / tidigt 1800-tal

Polykromt bemålat med blomstermot mörkblå botten och rött listverk. Dubbla skåpdörrar med initialer "JOD" och datering 1797, invändigt med fragmentariskt originalmåleri och inredning av hyllplan, därunder två draglådor. Längd 108,5, bredd 38, höjd 117 cm.

Slitage. Renoverad. Delvis senare målning.

Auktionen avslutas
9 dagar 3 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
4 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3. 126 30 Hägersten -T13