Devlis framtagen originalfärg. Inredning av draglåda och skåpsdörr, polykromt måleri av blomsterknippen på dörr- och sidospeglar. Låda med initialer "KED" och datering 1834". Längd 72,5, bredd 57, höjd 71 cm.
Originalfärg med ställvisa retuscher. Blå bottenfärg senare. Smärre skador och lagningar.