Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Matta, "Vita spetsporten", flossa, signerad AB MMF, ca 220 x 136 cm.

(AB Märta Måås-Fjetterström.) Komponerad 1934, tillverkad efter 1941.

Jämnt slitage. Den orientaliska flätan och fransarna saknas.

Jämför Thorman, Elisabeth: Svenska mattor, utställning på Akademien för de Fria Konsterna, Stockholm 1945, plansch nr VI; Katalogen Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sid 12; Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch nr 42; af Klercker, Susanne: Antikt - Bukowskis experter berättar, Västerås/Spanien 2006, färgplansch sid 178;Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch och text sid 82-83, 130.

Formgivare

9 000
862
975
Utropspris
40 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (3 bud)
15 jan 21:10
9 000 SEK
15 jan 20:13
6 000 SEK
12 jan 22:31
5 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13