STEFAN BORSELIUS, fåtöljer, ett par, "Peekaboo"/"O 44", Blå Station, omkring 2010.

Sittskal av tyglaminerad formfilt. Underrede i förkromat stål. Vikt 9,4 kilo.

Smärre slitage. Ställvis slitage. Smärre fläckar.

Föremålet ingår i vår julkalender - läs mer här: http://bit.ly/2gaMFBT

Möbelproducenten Blå Station etablerades 1986 av Börge Lindau. Lindau hade drygt två decennier tidigare gjort sig ett namn på den svenska möbelmarknaden som en del av formgivarduon Lindau/Lindekrantz. Tillsammans med Bo Lindekrantz satte Börge Lindau standarden för det svenska 1970-talet. För Lammhults Mekaniska Verkstad formgav de en lång rad modeller av vilka många blev såväl försäljningssuccéer som kritikerfavoriter. Några år in på 1980-talet önskade Lindau söka sina rötter och ur detta föddes Blå Station där B står för Börge, L står för Lindau och Å står för Åhus. En betydande del av produktionen kom att bestå av så kallade OFF-möbler, det vill säga möbler för offentlig miljö.

Stefan Borselius, född i Höllviken, hade bakom sig en gedigen utbildning (bland annat studier vid Carl Malmstens Skola och Konstfack) innan han i början av 2000-talet med stolen Sting inledde samarbetet med Blå Station. Efter den har följt ett fyrtiotal modeller.

Peekabo lanserades 2005 som en stiliserad öronlappsfåtölj främst avsedd för offentlig miljö. Idén bakom modellen var att skapa ett rum i rummet och ge den sittande en känsla av avskildhet i samtida miljöer som ofta präglas av en öppen arkitektur. Borselius formgav för detta ändamål en nedfällbar huv att fästa på fåtöljen rygg.

För Bukowskis berättar Stefan Borselius:

"Jag började utvecklingen av fåtöljen 2004, mobiltelefoner var lika vanligt förekommande som idag, men det fanns inte möbler anpassade för det. Att man ibland behövde en liten vrå att sätta sig i och prata ostört. Mitt mål var att göra ett så litet "rum" som möjligt för att skaffa sig avskildhet. Avstampet kom i den traditionella öronlappsfåtöljen, hur kan man göra den på ett modernt sätt? Med det nya tunna materialet, kunde jag göra en liten (utrymmeskrävande) fåtölj, men med hög komfort."

Utropspris
4 000 SEK