ÖSTEN KRISTIANSSON, spegel, "402", Vittsjö Möbelfabrik, 1950-tal, stämpelmärkt.

Ek.

Smärre slitage.

Föremålet ingår i vår julkalender - läs mer här: http://bit.ly/2gaMFBT

"Östen gjorde fårskinnsfåtöljen Ulrika. Han skapade denna modell och Läderfåtölj 204, som många andra, utan vare sig skiss eller ritning. Han ställde sig vid maskinerna, som han behärskade till fulländning, och tillverkade delarna. Skulptören Östens skapelser var klara. Någon fick sedan följa upp ritningsarbetet så att tillverkningen kunde säkras. Därpå följde Hallspegel 402 och 403 och Spegel 404, 405 och 406, där den förstnämnda, enligt mitt och allment förmenande, plagierades. Slöjdföreningens Opinionsnämnd var av samma åsikt, säger Uno. Nämndens utlåtande finns väl dokumenterat i LUXUS arkiv, liksom andra plagiat "vid skampålen".

ur: Sigeback, Bo: "Under LUXUS tak - brödraparet Uno och Östen Kristiansson med design för hem och offentliga miljöer", 2008, sid 49. Spegel "402" avbildad på samma sida.

Brödraparet Uno och Östen Kristiansson har genom sina lampor för LUXUS förlänat sig en central plats i 1900-talets svenska designhistoria. Som en följd de enorma framgångarna för LUXUS-lamporna har Östen Kristianssons möbelproduktion för Vittsjö Möbelfabrik oförtjänt hamnat i skuggan. Detta trots att han under 1950-talets början kunde uppvisa ett formspråk som låg i framkant av den svenska folkhemsestetiken. Flera av hans modeller rönte stor uppskattning bland kritikerna och artiklar från Vittsjö Möbelfabrik återfanns bland annat i sortimentet hos ledande möbelhandlare i New York.

Spegel "402" är ett utmärkt exempel på det tidiga 1950-talets radikala, asymmetriska formgivning. Modellen är också en av de mer betydelsefulla i Östen Kristianssons produktion.

Utropspris
1 500 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

403. Gustaf Theodor Folcker, kandelabrar, ett par, silver, Stockholm 1871.
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK