AXEL SALTO, skål, stengods, Konglig Dansk, signerad, omkring 1900-talets mitt.

Närmast rund form med utvändig reliefdekor. Solfataraglaserad. Märkt med modellnummer 20721 samt böljemärket i underglasyrblått. Inristat "SALTO", "H" samt "X". Diameter 25 cm. Höjd ca 11 cm.

Obetydligt ytslitage.

Föremålet ingår i vår julkalender - läs mer här: http://bit.ly/2gaMFBT

Axel Salto tillhör det skandinaviska konsthantverkets verkliga förgrundsfigurer. Hans namn är också starkt förknippat med höga priser på modern keramik runt om i världen. Salo födde 1889 och etablerade sig i danmark redan i 20-årsåldern som något av en mångsysslande kulturpersonligt. Under detta decennium var han medlem av konstnärsgruppen "De fire". Salto hade redan i yngre år rest till Paris och blivit starkt influerad av den moderna estetikens världsstjärnor.

Som keramiker får han sitt genom i mitten av 1920-talet. Jämfört med exempelvis de svenska samtida keramikerna är hans stil djärv och expressiv. Hans pjäser kommer att karaktäriseras av den "räfflande", "knoppande" och "spirande" uttryck. Hans verk är ornamenterande, lekfulla och på samma gång kraftfulla och många gånger grova. Många gånger är det enklare att se släktskapet med den samtida danska silverkonsten än den svenska keramiken.

Saltos konsthantverk förekommer idag i begränsad utsträckning på auktionsmarknaden. Bland de pjäser som passerat genom Bukowskis lokaler märks bland annat en majestätisk vas i "spirande" stil.

https://www.bukowskis.com/sv/auctions/560/874-axel-salto-vas-den-kongelige-porcelainsfabrik-danmark-1957?from_language=fi

Exemplaret såldes på Bukowskis Moderna våren 2011 och klubbades för 210 000 SEK exklusive provision.

Det här utauktionerade fatet är ett fint exempel på Saltos räfflade arbeten för Den Kongelige Porcelainsfabrik.

Utropspris
8 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

20. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
Aktuellt bud:
18 000 SEK