FÅTÖLJER, ett par, "Rondo", Göte-Möbler I Nässjö AB, Nässjö, 1960-tal.

Vitlackerat stålrörsunderrede. Vridbar rottingkorg. Etikettmärkt. Lösa dynor medföljer. Sitthöjd ca 40 cm.

Slitage. Färgbortfall.

Föremålet ingår i vår julkalender - läs mer här: http://bit.ly/2gaMFBT

"Under 1970-talets första hälft hette en av de främsta svenska stoppmöbeltillverkarna Göte-Möbel AB. Firman hade sitt säte i Nässjö och därifrån lanserades under en rad år nya bekväma sittmöbler, av vilka de flesta rönte stor uppmärksamhet på de svenska möbelmässorna. Dessutom satsade man på omfattande annonsering i den svenska fackpressen med helsidor och omslag i bland annat Möbelvärlden. Göte-Möbler erbjöd då en omfattande produktkatalog med ett blandat sortiment av stoppade sittmöbler.
Tio år tidigare var produktionen glesare och utbudet synnerligen disparat. Då Göte-Möbler I Nässjö AB år 1962 visade "ELEGANTA HÅLLBARA PRISLÅGA" nyheter fick Rondo samsas med betydligt stelare överstoppade sittmöbler. Rondo liknade 1950-talets ungdomsfåtöljer men både rottingarbetet och stålunderredet var betydligt grövre. Modellnamnet Rondo var populärt hos de svenska möbelfabrikerna runt 1960. Flera fabrikanter hade en Rondo i sitt sortiment. Nästan uteslutande rörde det sig om nätta fåtöljer, inte sällan med roterbart underrede. Den som till utseendet låg närmast den ovan avbildade modellen, var en liten korgfåtölj på svartlackerat stålstativ, tillverkad av Herman Perssons Järn- och Trämanufaktur i Bjärnum.
Under 1970-talet presenterade Göte-Möbler sina nyheter årligen på Svenska Möbelmässan. 1976 kunde man visa upp den relativt upprätta fåtöljen Carmen tillsammans med ett nytt bord med det återanvända modellnamnet Rondo."

ur: Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 216. Modellen avbildad på samma sida.

Den vid en första anblick smått oansenliga "Rondo" från Göte-Möbler i Nässjö AB sticker ut i den svenska stålmöbelhistorien tack vare tjockleken på dess stålrör.

Efter 1920- och det tidiga 1930-talets världsutställningar med sensationella stålrörsmöbler följde en mer lågmäld modellflora anpassad för offentlig miljö men även bostadsinteriörer i det framväxande svenska folkhemmet. Efterfrågan var måttfull och under 1940-talet försvann en betydande mängd artiklar ur möbeltillverkarnas produktkataloger. I början på det efterföljande decenniet slog dock materialet igenom på allvar i möbel-Sverige. På uställningen "52 möbler 52" på Röhsska Museet visade bland andra Kerstin Hörlin-Holmquist de radikala sittmöblerna "Stora Kraal" (se tidigare sålt objekt #810642) och "Lilla Kraal". 1950-talets estetiska ideal främjade tunna svartlackerade (som regel benämnt "ugnslackerat stål") stativ med skira sittskal i formpressat faner alternativt tunna vävar eller flätade korgbaljor. Ett fint exempel på tidens ideal är stolen "Gåsen" (se tidigare sålt objekt #318121) med armlän i teak. 1960-talet såg ett uppstramande av formerna med stiliserade, inte sällan snurrbara underreden i kromat stål alternativt det alltmer populära aluminiumet. Som exempel kan nämnas Lennart Benders stol "152" (se tidigare sålt objekt #682630). Mot slutet av 1960-talet gjorde formgivarparet Börge Lindau och Bo Lindekrantz stor succé på den skandinaviska möbelmässorna med serien "S 70" som innefattade stolar, fåtöljer och bord med färgglada stativ med en tjocklek över 30 cm. En god representant för serien var fåtöljen "S 70-6" (se tidigare sålt objekt #834536). Efter några år av stålrör i modefärgerna grönt, orange och grönt blev åter de kromade rören högsta mode. Under 1970-talet växte sig aluminiumet allt starkare på möbelmarknaden. Ett ovanligt exempel på aluminiummöbler är Eric Sigfrid Perssons vilstol "SITTING TYP E 3".

I denna kontext bör den här utauktionerade modellen anses som en intressant företrädare för svenska metallmöbler.

Utropspris
4 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

443. Praktfull vinkylare, silver, verkmästare Konstantin Linke, C.E. Bolin, Moskva 1893.
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
Budhistorik
260 000

ditt bud
250 000

ditt bud
240 000

ditt bud
230 000

ditt bud
220 000

ditt bud
210 000

ditt bud
Aktuellt bud:
260 000 SEK