SOFFA, Bjørn R JACOBSEN OCH B MAROTT-JACOBSEN (NY FORM ARKITEKT-KONTOR), AB SVENSKA MÖBELFABRIKERNA, BODAFORS.

Bok. Löstagbar, stoppad sittbalja med orange klädsel. Längd 135 cm. DETTA EXEMPLAR avbildat i Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 14.

Smärre slitage. Senare klädsel.

Föremålet ingår i vår julkalender - läs mer här: http://bit.ly/2gaMFBT

"I AB Svenska Möbelfabrikernas permanentutställningslokal på Myntgatan 5 i Stockholm visades vid årsskiftet 1949/1950 denna modell med löstagbar sittbalja. För formen svarade en i Sverige tämligen okänd arkitektduo: Bjørn R. Jacobsen och B. Marott-Jacobsen. Paret Jacobsen startade vid samma tid arkitektkontor i Bodafors där de erbjöd sina tjänster inom områdena moderna möbler och modern inredning. I jakten på klienter annonserade man bland annat 1950 i helsidesformat i branschorganet Möbelvärlden:

"Det är vår avsikt att genom vårt nystartade arkitekt-kontor uppnå det bästa möjliga samarbetet med möbelproducenterna i syfte att utarbeta NYA typer med tanke på vår tids krav och behov. Möbler, som genom sin formgivning, kvalitet och sitt praktiska värde, kan finna vägen till en stor publik. – Som situationen nu är, står det klart att endast en förnyelse i FORMGIVNINGEN och en individuell, konstnärlig insats kan leda till bättre resultat."

I ett hemma-hos-reportage av Bibbi von Horn, publicerat i Svenska hem och Trädgårdstidningen 1956, återfinns ett exemplar av fåtöljen i den danske arkitekten Bent Jørgensens vardagsrum i Växjö. År 1951 kunde Vil- och sovmöbler i Sävjö visa upp soffan Vi-Tu och soffgruppen Dannebo, båda formgivna av Bjørn R. Jacobsen"

Ur: Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok: 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 14. DETTA EXEMPLAR AVBILDAT PÅ SAMMA SIDA.

Bjørn R Jacobsen och B Marott-Jacobsens soffa är idag mycket sällsynt förekommande på auktion. Trots att dess formgivare är danska kan modellen med fördel införlivas under det som kallas swedish modern. Begreppet som myntades i slutet av 1930-talet kom användas för den organiska formgivning som utvecklades några år efter funktionalismens genombrott. Maskinestetiken valdes bort till förmån för ett mer levande tilltal som både passade borgerligheten och den medvetna smakeliten. Till de främsta företrädarna för stilen hör Gustaf Axel Berg, Carl-Axel Acking och Elias Svedberg.

Utropspris
5 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

195. Hörnskåp, Sverige, 1700-talets mitt, Senbarock.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
8 500

ditt bud
Aktuellt bud:
8 500 SEK