DAVID ROSÉN, soffbord "579-095", Nordiska Kompaniet, modellen lanserad 1956.

Rektangulär skiva av teak med svärtad benställning, etikettmärkt och daterad, längd 125, bredd 57, höjd 60 cm.

Smärre slitage.

Jämför modell avbildad i Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 376.

Föremålet ingår i vår julkalender - läs mer här: http://bit.ly/2gaMFBT

Med sin digra kollektion modeller för Nordiska Kompaniet sällar sig David Rosén till den skara möbelarkitekter som bidrog till att möblera det svenska folkhemmet. Hans serie "Futura" från 1949, ett slags hybrid mellan borgerliga garnityr och renodlad swedish modern, blev mycket uppmärksammad i samband med lanseringen 1949. Under ett halvt decennium framåt fylldes den ursprungliga kollektionen om 24 modeller på efterhand och blev inte minst tack vare sitt omfång en av efterkrigstidens mer betydande svenska möbelserier. Under 1950-talet formgav Rosén flera modeller för den "Triva"-kollektion Nordiska Kompaniet lanserat under 1940-talet. I dessa modeller ger Rosén prov på ett mer modernt uttryck, väl lämpat, för de unga bosättare som såg sig om på marknaden efter tidens nya estetiska ideal.

1956 presenterades sex stycken rektangulära soffbord med skivor av teak, alternativt jakaranda. Dessa kännetecknades av ett utmärkt exempel på den 1950-talstrend med ben som gick upp i höjd med bordsskivan. Underredet var av rödbok som var det absolut mest använda träslaget till bordsunderreden och även i stor utsträckning till fåtöljstommar.

Det här utauktionerade exemplaret, med kopplad benställning, är ett av David Roséns mer sällsynta soffbord för Nordiska Kompaniet från nämnda decennium. Likt många av fabrikens möbler från 1950-talet är det plakettmärkt samt med handskriven modellbeteckning. Dessutom är detta exemplar daterat 27/2 -59.

Utropspris
2 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13