Torsten Andersson

(Sverige, 1926-2009)
Torsten Andersson
(Sverige, 1926-2009)

Torsten Andersson, litografi, "Det Blå Trädet"

Signerad A, numrerad 616/700, ca 50 x 64 cm

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Arne Jones

Konstnär

Torsten Andersson var en svensk bildkonstnär. Studier vid Konsthögskolan i Stockholm 1946-1950, professor där 1960-1966. Har två gånger erhållit Carnegie Art Award, 1:a pris 2008, vinnare av Chock-priset 1997 i konst. Han har ägnat sig åt ett undersökande måleri för att finna det han kallar sitt språk, att hitta en ny väg för måleriet. I början v 60-talet nådde han ett genombrott med målningarna ”Måsen” och ”Källan”. Senare har han ägnat sig att måla porträtt av fiktiva skulpturer. Hans självkritik är hård och han förstör det han inte tycker håller måttet.

Auktionen avslutas
3 dagar 15 timmar
300
28
33
Utropspris
1 500 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 350 SEK. Läs mer.
Budhistorik (1 bud)
8 jan 10:58
300 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Placering: Carlsgatan 54, Malmö - T12